חשיבות המראה הטבעי והמדרון החלקלק של המרוץ נגד השעון

כולנו היינו רוצות לעצור את השעון אי שם בתחילת שנות השלושים שלנו. אי לכך, תחום הרפואה האסתטית בכלל והאנטי אייג'ינג בפרט, הם תחומים מתפתחים והדרישה אליהם הולכת וגוברת. אולם כמו בכל תחום, קיצוניות, טיפולים מוגזמים והיעדר מקצועיות גוררים תוצאות עגומות, פנים מעוותות, ללא גיל אמנם, אך גם ללא כל פרופורציה והבעות.

יותר ויותר מטופלות ואנשי מקצוע מדברים על "חשיבות המראה הטבעי". מדוע?

עד לפני זמן לא רב, אנו הנשים, היינו משוכנעות שהאויב הכי גדול שלנו הוא הגיל, בדיוק כפי שמייקל ג'קסון היה משוכנע כי האויב הכי גדול שלו היה המראה האפריקאי. אך במהלך שני העשורים האחרונים  נחשף אויב גדול יותר: אסתטיקאים שמנסים לרצות אותנו. כל עין לא מקצועית, גם של ילד, יודעת  לזהות מראה לא טבעי (בהתייחס כמובן למגדר, למוצא אתני ולגיל) ומגדירה אותו כמפחיד, מגוחך או מכוער.

מרבית תהליכי ההזדקנות הם כורח המציאות והם טבעיים, אם כך מה אנחנו בכל זאת יכולים לעשות על מנת לטפל בנזקי הזמן ולהגיע לתוצאה טבעית?

ובכן, כמו בכל תחום בחיים, מדובר במערכת יחסים, משולשת במקרה שלנו, בין המטופל לרופא ולתעשייה. לכל צלע ביחסים אלה ישנו תפקיד וקצת כמו בנישואין, הצלחת העניין מותנית בהתקיים שלושה תנאים בתוך מערכת יחסים זו: ציפיות מציאותיות, מוכנות להתפשר והחלטות נבונות

המטופלת חייבת להבין שעם השנים היא צפויה להשתנות. לעולם איש לא "יחזיר אותה 20 שנה ב20 דקות" כפי שלא אחת מובטח בפרסומים. המטופלת חייבת לקבל מידה של שינוי, לא לרדוף אחר כל קמט וכל סממן צניחה, על מנת לא להגיע למראה לא טבעי ולעיתים פתטי.

אנו הרופאים מחובתנו להימנע ממכירת אשליות אלא לייצר ציפיות מציאותיות בכנות מרובה. כל רופא העוסק בתחום חייב לשלוט באנטומיה, פיזיולוגיה, פרמקולוגיה. אולם כל אלו אינם מספיקים על מנת לקבל תוצאה איכותית טבעית: אנו נדרשים לראייה אומנותית פיסולית, להבין משמעויות של אור וצל, אסימטריה, דיספרופורציה.

התעשייה ללא ספק מקיימת את תפקידה במשולש. היא העמידה לרשותנו בשני העשורים האחרונים מגוון רחב מאד של חומצות היאלרוניות מתקדמות. מגוון מוצרי סטילאג' של ויוואסי, לדוגמא, הנמנה על הדור השלישי של חומצות היאלרוניות מתקדמות, כולל כעשרה מוצרי מדף להתוויות שונות ולאזורים שונים. בטיחות החומר היא ללא עוררין, בעוד תוצאותיו נשמרות תקופה ארוכה מאד. חומר נפח מופלא נוסף, שאינו נמנה על החומצות ההיאלרוניות, פותח בפנינו אפשרויות טיפוליות רחבות ותורם רבות לשיפור מרקם העור, הוא הרדיאס, חומר טבעי על בסיס כדוריות סידן.

אמצעי ההזרקה השתכללו גם הם ופותחים בפנינו שיטות מתקדמות לעיצוב הפנים וטכניקות הזרקה מתקדמות. בנוסף למחט המסורתית, ששימשה להזרקת חומרי נפח, פותח אמצעי הזרקה מתקדם בצורת מיקרו קנולה, צינורית דקיקה וגמישה, יותר בטיחותית והרבה פחות מאיימת, המאפשרת לנו לבצע טיפול בחצי פנים דרך דקירה אחת בלבד. הקנולות של חברת סופטפיל כוללות יותר מעשרה סוגים באורכים וקטרים מגוונים בהתאם לצורך.

וכמובן, אם הזכרנו את חובתנו לטפל במרקם העור, על מנת לשמר מראה אחיד וטבעי התעשייה מעמידה לרשותנו מגוון רחב מאד של טכנולוגיות לייזר, גלי קול ורדיו, למגוון התוויות בתחום הזדקנות העור (כתמים, קופרוז, אלסטיות ונפילה). בתחום החדשנות במכשור, בולטת במיוחד  טכנולוגיית העל קול אולתראפי, טכנולוגיה ייחודית המכוונת להידוק העור באמצעות חדירה למעטפות השרירים באזורים המאתגרים של צוואר, קו הלסת והעיניים.